Aile Hukuku

Aile Hukuku

Medeni Hukuk kapsamı içinde yer alan aile hukuku adından da anlaşılacağı üzere toplumun yapı taşı olan aileye ilişkin konulardaki hukuki düzenlemeleri kapsar. Nişanlanma, evlenme, velayet, mal rejimi, soy bağı, nafaka, boşanma halinde kusura göre hükmedilecek tazminatlar, evlat edinme, vesayet, kayyımlık gibi konular aile hukuku kapsamına girer.

Çocuklara ve kadına karşı şiddet olayları da aile hukuku ile bağlantılı alanlardır. Aynı şekilde aile içi şiddet, yapay döllenme, taşıyıcı annelik, çocuk kaçırma, çocuk istismarı gibi konular da aile hukuku içinde çözüme kavuşturulan uyuşmazlık alanlarıdır.

Aile Mahkemeleri ve Özellikleri

Aile hukuku ile ilgili uyuşmazlıklar bir uzmanlık mahkemesi türü olan aile mahkemelerinde görülür. Aile mahkemelerinde görev alan hakimlerin bu alanda uzmanlaşmış olmasına, evli ve çocuk sahibi olmasına özen gösterilir. Bu mahkemelerde görülen davalarda sıklıkla psikolog ve sosyal çalışma uzmanları görev alır.

Aile Hukuku Alanında Danışmanlık ve Avukatlık Hizmeti

Hukuk büromuzda aile hukuku alanında uzmanlaşmış avukatlar tarafından danışmanlık hizmeti verilir. Yukarıda sayılan aile hukuku kapsamındaki hukuki müesseselerde ortaya çıkan uyuşmazlıklar için müvekkillerimizin hakları hukuk önünde korunur. Gerekli davalar açılıp takip edilir, Müvekkillerimize karşı açılmış olan davalarda davalı vekili olarak gerekli adımlar atılır.

Mahkemeler dışındaki kurum ve kuruluşlarda takip edilmesi gereken işlemler başlatılabilir ve titizlikle takip edilir. Aile hukuku kapsamındaki hukuki meselelerin hassasiyeti göz önünde tutularak davalar ve işlemler yürütülür.

Telefon Hemen Ara
Whatsapp WhatsApp