Sigorta Hukuku

Sigorta Hukuku

Sigorta hukuku, sigortacılık işlemlerini sürdüren işletmelerin süreci nasıl takip etmeleri gerektiği ve takip ederken nelere dikkat etmeleri gerektiğine dair, kısaca özetleyecek olursak işletmelerin çalışmalarını düzenleyip, denetlenmesini sağlayan bir hukuk dalıdır. Sigorta hukuku, hususi sigorta ve sosyal sigorta olarak iki bölümde incelenmek üzere ayrılmıştır. Ayrıca hususi sigorta, bireye özel çalışmaları kapsarken, sosyal sigorta ise toplulukların sosyal güvenceleri alanındaki çalışmaları kapsar.

Sigorta Hukuku Neden Önemlidir?

Birçok işletme yaptığı ya da yapabileceği hatalar karşısında ve kişilerin hangi haklara sahip olduğu veya olmadığı konusunda haberlerinin olmaması ile meydana gelen sorunların doğuracağı sonuçların çözümü için hukuki olarak bir alanda boşluk görünmesi ile sigorta hukuku tanımlandı. İşletmelerin bu gibi sorunlarını en aza indirgemek için ve insanların sahip olduğu haklarını tanıtmak, bilgilendirmek ve çözüm için sigorta hukukuna ihtiyacımız olduğunu anlamamız kaçınılmazdır.

İşletmede Yaşanabilecek Sorunlar Sigorta Kapsamında Mı?

İşletmede sorunların yaşanması ile sigorta kapsamında olup olmadığı ve iki tarafında bu durumda nasıl davranması gerektiğine dair, yasal süreci nasıl izlemesi gerektiği konusunda sigorta hukuku yol gösterecektir.

Sigorta Hukuku ile İlgili Bilgilere Nasıl Ulaşabilirsiniz?

İhtiyacınız olan bilgilere, sigorta hukuku kaynaklarından ya da internet üzerinden güvenilebilir sitelerden ulaşabilmeniz mümkündür. Fakat sitelerin verdiği bilgileri yetersiz olarak düşünürseniz, sizleri büromuzda ağırlayarak ihtiyacınız olan bilgilere, sigorta hukukunda uzmanlaşmış avukatlarımız aracılığı ile edinmenizi sağlıyoruz.

Telefon Hemen Ara
Whatsapp WhatsApp